پرسش و پاسخ


 مربيان موفق بسياری در جهان و ايران هستند که خود بازيکن خوبی نبودندمانند:مورینیو.فرگوسن وفن خان.

بستگی به سن شما دارد و بهتر است از تیم های پایه شروع کنید و تیمی که به محل سکونت شما نزدیک باشد احتمالن خوب باشد.

ابتدا جزوه های مقدماتی را مطالعه و سپس با هماهنگی هیات فوتبال استان خود ، در کلاس مربیگری D شرکت کنید. البته بايد 23 سال داشته باشيد تا بتوانيد کلاس های مربيگری را شروع کنيد.

داگر حتی 40% استعداد فوتبال دارید مطمئن باشید می توانید با سعی و كوشش یكی از بهترین بازیكنان فوتبال شوید. پله پله جلو بروید و آرزوهای بزرگ و غیر ممكن نداشته باشید.اول سعی كنید بهترین بازیكن تیم خود باشید. در فوتبال افراد زیادی شما را دلسرد خواهند كرد به این حرفها گوش ندهید و مقاوم به كار خود ادامه بده

قبل از حذف بازیكنان و انتخاب تركیب اصلی ، خودراازنظرروانی آماده كنید و از ته دل معتقدباشید كه بازیكن عادلانه و بسیاردقیق ارزشیابی شده است. از ابزارهایی مانند: برگه ارزشیابی بازیكن ، برگه ثبت مشخصات فردی بازیكن و برگه خودارزشیابی بازیكن استفاده نمائید. هنگام حذف بازیكنان تاحدامكان مراقب عزت نفس و اعتمادبازیكنان باشید.

مهمترین مساله فوتبال مسابقه نیست كه این صحنه تنها نمای بیرونی فوتبال است مهمترین بخش فوتبال تمرینهای آن می باشد. برای شروع تمرین یك روش منظم و مشخص دارد.مربی محكم،آرام و با متانت و كمی بلندتر از گفتگوی معمولی سخن می گوید، هنگامی كه توجه آنها را جلب كرد قدردانی خودرانشان میدهد.مربی نظارت می كند تا مطمئن شود كه همه افراد تمرین را به درستی انجام می دهندوورزشكاران را به ادامه تمرین و پیشرفت ترغیب می كند.در حین تمرین تیم را كنترل می كند. هرگز بازیكنان را به سبب اشتباهاتی كه در حین تمرین و بازی می كنند تنبیه نمی كند.مفرح بودن تمرین و ایجاد محیطی برای تمرین بدون فشارروانی برای بازیكن باید دراولویت باشد.لذت بازیكن از تمرین بطورمستقیم به تعداد موفقیت ها و شانس هایی مربوط می شود كه به توپ دست پیدا می كند

مربی دوم باید كاملا مورد اعتماد سرمربی باشدو دیدگاههای بسیار مشابه در مورد فوتبال داشته باشند.هرزمان سرمربی كناره گیری كردوی نیز باید همان كار راانجام دهد. مربی دوم نباید از سوی مدیریت گمارده شود. چون سرمربی برخی نكات را انجام می دهد كه لازم نیست مدیریت باشگاه بداند. مربی دوم باید به طور كامل به وظایف و نقش خود آگاهی داشته باشد و به آنه جامه عمل بپوشاند. او همواره نقش دوم را دارا است به جز در مواردی كه به صلاحدید سرمربی نقش اصلی به وی واگذار شود. مربی دوم هیچگاه نباید خلاف نظر سرمربی در جمع عمومی صحبت های خصوصی بابازیكنان و مدیریت باشگاه سخن بگوید.برای مربی دوم همواره مهمترین مساله باشگاه ، سرمربی است. در برابر سرمربی هیچگاه مربی دوم نباید یك بازیكن را بیش از حد تشویق و یا سرزنش كند چرا كه این امر سبب ایجاد وضعیت دشواری برای سرمربی می شود.